Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2009.01.12 g. 21:24

"Kamera za żelazną kurtyną" - nowy cykl filmowy Domu Spotkań z Historią

SPOTKANIE TRZECIE: Dreszcze, reż. Wojciech Marczewski

Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20 w Warszawie) oraz Niezależne Zrzeszenie  Studentów UW zapraszają na pokaz filmu Dreszcze w reż. Wojciecha Marczewskiego w nowym cyklu KAMERA ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ: 16 stycznia (piątek), godz. 18.00.
Wprowadzenie do filmu: dr Błażej Brzostek z Instytutu Historycznego UW. WSTĘP WOLNY

 

W cyklu KAMERA ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ prezentujemy filmy fabularne, zrealizowane w krajach byłego bloku wschodniego, pokazujące różne aspekty życia w krajach socjalistycznych. Zapraszamy raz w miesiącu.

 

Spotkanie trzecie: 16 stycznia, piątek, godz. 18.00: Dreszcze, reż.  Wojciech Marczewski (1981, 102 min), główne role grają Teresa Marczewska, Tomasz Hudziec, Marek Kondrat, Jerzy Bińczycki. Akcja filmu rozpoczyna się w 1955 roku, na chwilę przed październikową odwilżą. Trzynastoletni Tomek po aresztowaniu ojca przez UB wyjeżdża na obóz harcerski, gdzie zostaje poddany indoktrynacji. Gdy ojciec wychodzi z więzienia nie może już się z synem porozumieć. Dreszcze to mistrzowska analiza metod i skutków manipulacji młodych umysłów: moralnej deprawacji, zaniku więzi między najbliższym, zagubienia i poczucia pustki. Nie przypadkiem symbole religijne mieszają się z komunistycznymi, portret Marksa, do którego modli się bohater, płacze jak święty obraz, druhna z religijnym  uniesieniem wprowadza Tomka w arkana „nowej” wiary. Przy całej  surowości analizy film nie jest oskarżeniem bohaterów,  nawet przerażająca druhna jest w rzeczywistości ofiarą. Film został bardzo wysoko oceniony przez krytyków, zdobył wiele nagród m.in. Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Spotkanie czwarte: 27 lutego, piątek,  godz. 18.00. Ojciec w podróży służbowej w reż. Emira Kusturicy (1985, 131 min)


Dom Spotkań z Historią (DSH) — instytucja kultury m. st. Warszawy — zajmuje się popularyzowaniem historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym akcentem na skutki nazizmu i komunizmu. Organizuje wystawy, projekcje filmowe, spotkania ze świadkami, seminaria, warsztaty edukacyjne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatnie. DSH ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA, niezależną organizacją pozarządową, od lat dokumentującą historię minionego stulecia, oraz innymi organizacjami i środowiskami
w kraju i za granicą, m.in z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.

 

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, czynny: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz sobota-niedziela: 11.00-17.00. Księgarnia historyczna otwarta w godzinach pracy DSH oraz podczas spotkań. Na wszystkie imprezy WSTĘP WOLNY. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dsh.waw.pl.

 

Filmoteka Domu Spotkań z Historią – organizuje cykle pokazów filmowych i spotkania, zajmuje się nagrywaniem i digitalizacją filmów archiwalnych dotyczących historii XX wieku, przygotowuje i opracowuje materiały do wystaw oraz czytelni multimedialnej. Udostępnia około 800 skatalogowanych filmów i programów historycznych. Wieczorne projekcje filmowe organizowane przez Filomotekę DSH w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego są podstawą do dyskusji z udziałem twórców prezentowanych filmów, bohaterów wydarzeń, badaczy i widzów. Nazwą nawiązują do tradycji DKF-ów, będących w okresie PRL-u przestrzenią swobodniejszego życia intelektualnego. Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy